Solar Vasz-K Kft. / Hírek

Monokristályos vagy polikristályos napelem - melyik a jobb választás?

2025. 07. 23.

Szakmai szempontok a napelem típusának kiválasztásához.

A napelemek telepítése előtt kiemelten fontos, hogy a rendszer minden alkotóelemét körültekintően válasszuk ki. Különösen igaz ez a napelemek típusára, melynek meghatározása a hatékonyság és hosszú távú megbízhatóság szempontjából is döntő szerepet játszik.

A Napból érkező energia két fő formában éri el a Földet: közvetlen sugárzásként, amely egyenesen a napelem felületére érkezik, és szórt sugárzásként, amely a légkörön belül többszöri visszaverődést követően jut el a panelekhez. Ennek köszönhetően a napelemek borús időben is képesek energiát termelni. 

A két legelterjedtebb napelem-típus a monokristályos és a polikristályos panel. Emellett léteznek úgynevezett vékonyrétegű vagy amorf szilícium panelek is, ezeknek azonban alacsonyabb hatásfokuk és rövidebb élettartamuk miatt ritkábban kerülnek alkalmazásra. 

Monokristályos napelemek

Ezek a panelek egyetlen kristályból álló szilíciumcellákból épülnek fel, jellemzően egységes, fekete színűek. Előállításuk során a szilíciumot elektromos térben henger alakúra formálják, majd ebből vágják ki a cellákat. Ez a gyártási módszer rendkívül hatékony, ennek köszönhetően ezek a panelek jelenleg a legmagasabb hatásfokkal működnek. 
A gyári garanciája ennek a napelemnek általában 25 év, az élettartama pedig 30 év.
 Fontos azonban, hogy a hatékony működéshez precíz tájolás és megfelelő dőlésszög szükséges. 

Polikristályos napelemek

A polikristályos panelek több kisebb kristályból álló szilíciumcellákból állnak, öntési technológiával készülnek. Jellegzetes kékes-lila színűek. Előállításuk költséghatékonyabb, hatásfokuk ugyanakkor valamivel alacsonyabb a monokristályos változatokénál. Élettartamuk és garanciájuk megegyezik monokristályos panelekével. Előnyük, hogy kevésbé érzékenyek a dőlésszögre és a tájolásra, ezért a telepítés szempontjából rugalmasabb megoldást jelenthetnek. 

A napelem típusának kiválasztása minden esetben szakértői döntés alapján történik. Figyelembe vesszük a tető tájolását, szerkezetét, az árnyékoltságot, valamint az Ön egyedi igényeit. Így biztosítjuk, hogy a telepített rendszer a lehető leghatékonyabban és legmegbízhatóbban működjön. 

Szívesen állunk rendelkezésére amennyiben szeretné megtudni, hogy az Ön számára melyik típus lenne a legmegfelelőbb!

Két napelem típus -vizuális különbségek egy képen 
Két napelem típus -vizuális különbségek egy képen